ВІДГОМІН СТРАЖДАНЬ І ПОНЕВІРЯНЬ, КНИГА IV

Дорогий друже, ти тримаєш у руках не зовсім звичайну поетичну книгу.

У цій книзі — страждання та біль, що навік залишилися в пораненій душі кожної людини, яка пройшла крізь пекло фашистського рабства. У ній спроби — зафіксувати в поетичній формі людські страждання, пережиті в часи панування Ш Рейху.

Автори цих поетичних творів — люди, які в молоді роки були позбавлені в неволі всього: дитинства, права навчатись, любити, відпочивати, займатись улюбленою справою, вільно обирати своє майбутнє.

У їхніх ліричних творах — пропущена через серце і пронизана глибоким смутком туга по матері, по рідній домівці, переживання про те, як тяжко було покидати рідну землю. Безрадісні молоді роки, проведені в неволі, тяжка виснажлива рабська праця, голод, холод, моральні та фізичні знущання.

Чимало віршів, заміщених у цій книзі, були написані в неволі та в тяжкі повоєнні роки.
Авторами деяких з них є діти колишніх невільників.
Не всі вірші досконалі з літературної точки зору, але їхня цінність в тому, що вони намагаються передати дуже тяжкий життєвий досвід та пов’язані з ним складні людські почуття.

У цій «В’язнярській Одисеї », по суті , засобами поетичного слова відтворені методи і масштаби поневолення гітлерівськими нацистами нашого народу.