,

Вовк Олександр Йосипович

Народився у 1926 році. Після двох невдалих втеч із Перемишля й третьої з поїзда нас, трьох земляків із сусідніх сіл, зловили під час облави біля с.Жепаніки й відправили до тюрми м.Бохня (Польща), де ми були більше місяця. З тюрми нас відправили в розташоване неподалік гетто Шебня. У цьому гетто був один барак, де знаходилися в’язні, в основному поляки. Вся інша територія теж була заповнена бараками з євреями. Вони ходили в своєму домашньому одязі без всяких знаків, а ми отримали смугасті блузи, штани й дерев’яні черевики на ноги. На одязі було нашито червоні трикутники, номери й літеру «Р».
До цього табору-гетто ми прибули 19.06.43 року й пробули всю зиму 1944. Лагер-капо був єврей Брейтман. Із гетто всі євреї були виведені невідомо куди, частину розстріляли недалеко від гетто. Нам було чути стрілянину. Перед цим їх тримали на апельплаці біля двох днів, а ми були закриті весь цей час у бараку. Всі їх речі залишилися в бараках. Потім нас примусили зносити їх речі, валізи, клунки, матраци. Це все перевіряли німці й знаходили в речах багато коштовностей, золото, срібло, гроші (американські, канадські, польські та інші).
При наближенні фронту нас, всіх в’язнів з Шебні узимку 1944 року відправили в Плашів. Там теж знаходилися євреї, але ми були вже всі в уніформі смугастиків, тільки вони носили на грудях шестикутну зірку й номер.
За порушення табірного режиму мені довелося 3 місяці побути в штрафбараці, де на груди та спину нашили червону тканину й охороняли окремо. В липні 1944 року нас всіх, хто тікав від вивозу до Німеччини, відправили в суд, після чого відправили на роботи до Німеччини 20.07.44 року.
На біржі праці в Дрездені нас було разом із евакуйованими поляками кілька тисяч людей. Я був відправлений в Менбау на роботу до бауера, а через 3 місяці, по закінченні польових робіт, направили від хазяїна в Клінгенталь на деревообробний завод чи фабрику Менгарда. Пробув я там з листопада 1944 року по квітень 1945 року. Був звільнений нашими військами, після чого був призваний в армію, де служив до 1950 року.