,

Волох Арсен Петрович

Народився 14.12.1925 року. Був забраний до Німеччини 2 травня 1942 року разом з односельцями. Всіх чоловік було 50-60, посадили нас на станції Вікторія (біля Городка) і повезли в м.Мангайм на завод Даймлер Бенц. По дорозі нас не годували, їли те, що взяли з дому.
Поселили нас в бараку й возили на роботу машинами кілометрів за 20. Працював я в 12 цеху на токарному станку, точив півосі. А потім я не міг там робити, був знесилений, а заготовки були дуже важкі. Тоді майстер забрав мене на складку рам до машин (вантажних). На конвеєрі я прикручував амортизатори.
Одного разу почалося бомбардування американцями, десь в 1944 році, й розбомбили складальний цех, а нас в цей час загнали в підвал.
На заводі я проробив майже до кінця війни. Красив рами та робив інші роботи. Потім нас перевезли в Ельзас тому, що завод евакуювався. Але й там не встигли встановити станки, тому що наступали американці.
Американці зібрали нас в один табір (багато тисяч людей), куди через місяць приїхали офіцери американської армії й повезли нас в Мангейм охороняти завод Деймлер Бенц. Видали нам американську форму, й ми там 2 місяці охороняли завод. А потім нас відправили на Батьківщину.